آزمونها-کلاسها
یکشنبه 13 خرداد‌ماه سال 1386
کلاسها و آزمونهای دستیاری ۸

 نورولوژی: سردرد(۲)

تومور مغزی کاذب:اختلال جذب CSF از ویلوسهای آراکنوئید. اولین علامت همیشه سردرد است که مثل تومورها صبحگاهی است.سایر علایم : ادم پاپی(90%)، کاهش حدت و میدان بینایی، دوبینی به علت فلج عصب 6، تاری دید و بزرگی نقطه کور. بیشتر در خانم جوان چاق دیده می شود.

علل: تروما به سر، ترومبوز سینوسها، پلی سیتمی، ترومبوسیتوز، چاقی، اختلال قاعدگی، حاملگی، منارک، مصرف OCP، مصرف کورتون، قطع کورتون، کوشینگ، آدیسون، هیپوپاراتیروئیدیسم،هیپرویتامینوزA(در اطفال)، تتراسیکلین(در اطفال)، مننژیت مزمن، آنسفالوپاتی هیپرتانسیو، هیپرکاپنی و CHF.

تشخیص: اول MRI به دلیل آن که فرد سردرد با ادم پاپی دارد و احتمال ضایعه فضاگیر می رود. اگر MRI فقط کوچکی بطنها را نشان داد LP می کنیم که اگر افزایش ICP بود تومور مغزی کاذب تشخیص داده می شود.

درمان: در موارد خفیف استازولامید(با یا بدون لازیکس) و کورتون می دهیم. اگر جواب نداد LP مکرر یا شانت یا fenestration در غلاف عصب اپتیک(انتخابی ترین کار) انجام می دهیم.

 

Tic doulourens: نورالژی شاخه های 2 و 3 عصب پنجم در افراد مسن بدون علت مشخصی. گر چه خود به خود برطرف می شود بهبود دراز مدت ندارد. در حین خواب وجود ندارد. معاینه، CT، MRI،  و آنژیو گرافی نرمال است. در صورتی که در فرد جوان بود یا معاینه عصبی غیر طبیعی باشد باید به MS یا تومور ساقه مغز شک کرد.

بهترین درمان کاربامازپین است که فروکش کردن علایم با آن ظرف 24 ساعت تشخیصی است.

 

نورالژی post-herpetic: شایعترین محل شاخه اول عصب پنجم است. کورتون که به عنوان درمان زونا بکار می رود خطر نورالژی بعدی را کم نمی کند ولی آسیکلوویر خطر را کم می کند(یعنی نقش پیشگیری دارد). برای درمان نورالژی زونا(یعنی بعد از ایجاد) بهترین دارو آمی تریپتیلین است گر چه فنوتیازین ها، لیدوکائین موضعی، capsaicin، کاربامازپین، فنیتوئین، و گاباپنتین نیز بکار می روند.

 

سردرد خوشه ای: در آقایان 20 تا 50 سال که همیشه یک طرفه است و در حملات بعدی هم همان سمت است. بدون فاکتور ارثی یا شرح حال فامیلی و بدون ارتباط با غذا یا عوامل عاطفی. همراه قرمزی چشم، اشک ریزش، سندرم هورنر، و گرفتگی بینی است. وازودیلاتورها یا الکل سبب ایجاد سردرد می شوند ولی پس از فروکش کردن سردرد(که چند هفته طول می کشد) الکل باعث سردرد نمی شود. به این پدیده حساسیت On/Off گویند که پاتوگونمیک سردرد خوشه ای است.

بهترین کار پیشگیری از حمله است با پردنیزولون، متی سرژید، ارگوتامین، دی هیدروارگوتامین، والپروات، لیتیوم، و وراپامیل.

درمان حمله: اکسیژن 100% با ماسک به مدت 10 تا 15 دقیقه همراه با سوماتریپتان یا دی هیدرو ارگوتامین است که هر دو باید تزریقی باشند.

 

سؤالات: لطفا جواب سؤالات را برای ما در بخش نظرات تا حداکثر 16 خرداد ارسال نمایید.

1- در کدام بیماری سردرد با ادرار کردن ایجاد می شود؟

2- در کدام تومور مغزی سردرد به همراه سوفل روی چشم یا جمجمه داریم؟

3- در کدام بیماری ها سردرد به همراه حساسیت پوست سر وجود دارد؟